Festiwal IRENY JAROCKIEJ

przez Bartek Bukowski

Miasto Gdańsk konsekwentnie honoruje swoją wielką gwiazdę, piosenkarkę, aktorkę Irenę Jarocką.
Na terenie V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku-Oliwie, którego jest absolwentką, znajduje się ławeczka jej imienia. Również w Gdańsku-Oliwie, w pobliżu miejsca gdzie mieszkała i wychowywała się, funkcjonuje od kilku lat skwer im. Ireny Jarockiej. Już wkrótce na jego terenie zostanie odsłonięty przepiękny pomnik artystki. Kilka miesięcy temu wizyta w Gdańsku jej męża Michała Sobolewskiego zaowocowała jeszcze jednym wydarzeniem. Z inicjatywy Fundacji Ireny Jarockiej i Winda GAK, przy współpracy z Gdańskim Archipelagiem Kultury i Urzędem Miasta Gdańska przystąpiono do organizacji Festiwalu Ireny Jarockiej w Teatrze Leśnym w Gdańsku w dniu 6 sierpnia br. jako imprezy cyklicznej.

Festiwal ma na celu promowanie wokalistów, którzy są u progu kariery w świecie muzyki i piosenki. Ich udział w konkursie wokalnym ma pomóc zaprezentować się szerszej publiczności, a ufundowane nagrody pomóc utorować drogę do początków kariery na zawodowej estradzie i w kontakcie z mediami.

Ogłoszony konkurs zaskoczył organizatorów. Napłynęły zgłoszenia z kraju i zagranicy. Ostatecznie jury rozpatrzyło 51 zgłoszeń. W składzie jury znaleźli się profesjonaliści: Krystyna Stańko, Krzysztof „Jary” Jaryczewski i Joanna Kraińska. Wysoki poziom spowodował dwukrotne obrady, w wyniku których jury do finału zakwalifikowało trzy laureatki. To JULIA MIKA z Bytomia, MARZENA MATYLA z Wrocławia i JULIA LEJMAN z Warszawy. Podczas Festiwalu zostały ponownie poddane ocenie jury i stoczyły bój o Kryształowe Motyle Ireny Jarockiej. Laureatki podczas koncertu przy akompaniamencie grupy muzycznej wykonały po 4 piosenki z repertuaru gwiazdy, w tym każda kultową piosenkę autorstwa Wojciecha Trzcińskiego (muzyka) i Jerzego Kleynego (słowa) pt. „Odpływają kawiarenki”.

Gwiazdą tego wieczoru była ALICJA MAJEWSKA, która zaśpiewała swoje największe przeboje przy akompaniamencie wybitnego kompozytora, pianisty, aranżera, dyrygenta, twórcy wielu przebojów polskich gwiazd - Włodzimierza Korcza. Alicja Majewska, decyzją kapituły złożonej z organizatorów, została uhonorowana specjalną nagrodą dla polskiej wokalistki, która włożyła ogromny wkład w rozwój i popularyzację muzyki i piosenki.

Finał konkursu wygrała JULIA LEJMAN, która przekonała Jury i publiczność swoim wdziękiem, bezpretensjonalnością i ciepłym głosem - tak, jak kiedyś czyniła to Irena Jarocka.

Organizatorzy i Winda GAK przygotowali wiele niespodzianek m. innymi:

- wystawę pt. Twarze i Piosenki, ze zdjęciami autorstwa Renaty Pajchel, która dokumentowała swoimi zdjęciami postacie największych gwiazd polskiej estrady.

- projekcję filmu fabularnego pt. „Motylem jestem, czyli romans czterdziestolatka” z Ireną Jarocką w roli głównej

- stoisko z wydawnictwami związanymi z Ireną Jarocką. Swoje 3 książki poświęcone piosenkarce zaprezentowała i podpisywała znana publicystka, biografistka, autorka biografii wielu gwiazd - Mariola Pryzwan.

- wyjątkowe stoisko Bytów Browar Kaszubski głównego partnera wydarzenia

- widzowie mogli zaliczyć poczęstunek kawą firmy Profi Coffe i słodyczami z motylkami Ireny Jarockiej od Cukierni Piekarni ERES.

Wśród widzów pojawili się też artyści, którzy blisko współpracowali i przyjaźnili się z Ireną Jarocką oraz wierni od kilkudziesięciu lat fani z całego kraju.

Tutaj nasza Videorelacja z imprezy!

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury, Winda GAK, Fundacja Ireny Jarockiej

Partnerzy: Bytów Browar Kaszubski, Mega Music, Audio Planet, Soul Records, Trefl, Korzenie Rocka muzeum muzyki, Piekarnia-Cukiernia Eres, Profi Coffe

Videorelacja

Wróć

KULTUR NEWS

Premiera!
Rozmowa z Martą Kruk
ŚLADAMI GUTENBERGA
PASJA & TRADYCJA
Moniuszko150
REQUIEM dla Ukrainy
TSA minus 1
Benefis Joanny Rawik
Festiwal IRENY JAROCKIEJ

Wydarzenia

> Luty 2023 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28