Dezinformacja funkcjonująca od lat

przez Halina Morhofer-Wojcik

Kolejna dezinformacja funkcjonująca od lat …
z Portalu MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO 1944
Encyklopedia - przebieg wydarzeń

Jeniecki Los. Po kapitulacji do niewoli udaje się 11.668 żołnierzy i oficerów, razem z generałami „Borem” i „Monterem”. Niemcy wywożą Powstańców do stalagu 334 Lamsdorf (Łambinowice), gdzie nadają im numery jenieckie. Z Lamsdorf jeńcy rozsyłani są do innych stalagów, m.in. Woldenberg, Fallingbostel, Sandbostel. Kobiety znajdują się m.in. w Bergen-Belsen i Oberlangen. Oficerowie zostają osadzeni w oflagach, m.in. w Murnau. Gen. „Bór” początkowo przebywa w Kruglankach na Mazurach, później - wraz z wyższymi oficerami AK - kolejno w Langwasser pod Norymbergą, w Colditz, Koenigstein i, aż do wyzwolenia, w Laufen.

https://www.1944.pl/artykul/powstanie-warszawskie,4736.html

Korekta:

Jeniecki Los. Po kapitulacji do niewoli udaje się 11.668 żołnierzy i oficerów.

Ta ilość dotyczy Śródmieścia Warszawy - ogółem do KGLager poszło 16 868.... Akowców Warszawskiego Korpusu P.W. 44 razem z generałami „Borem” i „Monterem”. Niemcy wywożą Powstańców do stalagu 334 Lamsdorf (Łambinowice), gdzie nadają im numery jenieckie.

Przez obóz przejściowy w Ożarowie Wszyscy Żołnierze - mężczyźni wraz kobietami według dzielnic Warszawy są pod eskortą Wehrmachtu wywiezieni do kilku obozów męskich, gdzie są rejestrowani otrzymując Numer Jeniecki, który towarzyszy im przez inne obozy. Są to obozy: KGL - Stalagi: Sandbostel XB, Lamsdorf 334, Fallingbostel XIB, Altemgrabow XIA, Altenburg IVE + Lazaret Zaithain, oraz Mühlberg IVB + Lazaret

Z Lamsdorf jeńcy rozsyłani są do innych stalagów, m.in. Woldenberg, Fallingbostel, Sandbostel. Kobiety znajdują się m.in. w Bergen-Belsen ? i Oberlangen. Końcowym obozem dla kobiet, dokąd zostały zebrane z obozów męskich, jest Stalag Oberlangen VIC i Oflag Molsdorf IXC. Oficerowie - Generałowie zostają osadzeni w oflagach, m.in. w Murnau. Gen. „Bór” początkowo przebywa w Kruglankach na Mazurach, później - wraz z wyższymi oficerami AK - kolejno w Langwasser pod Norymbergą, w Colditz, Koenigstein i - aż do wyzwolenia - w Laufen.

Macierzysta instytucja jest zobowiązana do rzetelnego przekazu historycznego dla tak licznej publiczności. Wskazana jest radykalna korekta.

Z poważaniem

morhofer-wojcik@web.de, SPK DIH HH

Wróć

Aktualności

Rezolucja 2361 (2021)
Dzieci i Corona
Rocznica
Kapitol skapitulował
Meczety a intergacja

Wydarzenia

> Październik 2021 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31