Mistrzostwa Europy Morsów – Gdańsk 2019

przez Helen Lewis

Fot. Ryszard Domianowski

W Mistrzostwach Europy Morsów wzięło udział 260 morsów z 10 krajów. W tym 195 mężczyzn i 65 kobiet. Dwudniowe zawody to 64 starty, w 24 kategoriach wiekowych, różnych stylach pływackich i na dystansach od 25 do 400 metrów.

Oficjalne, uroczyste rozpoczęcie Mistrzostw odbyło się w Dworze Artusa, skąd wszyscy uczestnicy w towarzystwie organizatorów, przedstawicieli urzędów, sponsorów, partnerów fundacji, przemaszerowali, w towarzystwie orkiestry kaszubskiej, na miejsce zawodów. W przystani Jachtowej Szafarnia, spektakularnym rozpoczęciem było przepłynięcie przez Prezesa Polskiej Fundacji Morsów – Lecha Bednarka dystansu 25 m z platformą w barwach narodowych, z umieszczoną na niej flagą i symbolicznie palącym się lampionem. To na cześć wielkiego przyjaciela morsów św. pamięci Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. W imieniu władz Miasta otwarcia dokonał Dyrektor Biura d/s sportu Adam Korol, a w imieniu Urzędu Marszałkowskiego Dyrektor Departamentu Sportu - Maciej Kowalczuk oraz Dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu - Leszek Paszkowski i jego zastępca Kamil Koniuszewski.

Najmłodszą uczestniczką zawodów była mająca 12 lat Patrycja Stolińska, a najmłodszym uczestnikiem Kacper Moroz -17 lat.

Jedną z atrakcji zawodów był wyczyn 23 letniej Mistrzyni Świata Morsów Hanny Bakuniak, która postanowiła samodzielnie pobić swój rekord na dystansie 1 mili lądowej (1609 m). Dokonała tego w czasie 23:07:16. Jest jedyną Polką, która liczy się na świecie w tej dyscyplinie sportu.

Wielką niespodziankę zgotowała organizatorom i uczestnikom zawodów popularna dziennikarka telewizyjna Anna Popek, która po raz pierwszy w życiu zdecydowała się wziąć udział w zawodach i popłynęła na dystansie 50 m zdobywając złoty medal. Okrzyknięto ją Miss Mistrzostw Europy. Anna Popek wystąpiła jednocześnie w imieniu Ambasadorów informując o inicjatywie Polskiej Fundacji Morsów dotyczącej społecznej akcji nauki pływania i ratownictwa wodnego. Wielokrotnie podkreślała, że należy jak najszybciej przerwać makabryczną spiralę śmierci, ponieważ oficjalne statystyki są przerażające.

Uroczyste zakończenie, przy wypełnionej sali odbyło się na terenie Ratusza Miejskiego, gdzie rozdano medale, dyplomy, upominki i nagrody od organizatorów, sponsorów i partnerów Mistrzostw Europy Morsów i Polskiej Fundacji Morsów w Gdańsku.

Fot. Ryszard Domianowski

Ceremonia wręczania nagród zakończyła się wielkimi owacjami na cześć organizatorów, a przede wszystkim Prezesa Lecha Bednarka, który wraz ze swoim zespołem perfekcyjnie przygotował to niezwykłe wydarzenie dla morsów i ich fanów z całej Europy. Jest już propozycja, aby za rok zorganizować w Gdańsku Mistrzostwa Świata Morsów.

Ogółem rozdano i wręczono 300 medali, w tym 100 złotych, 110 srebrnych i 80 brązowych.

Wróć

Wydarzenia

> Luty 2024 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29