Polish Phantom Challenge

przez Bartek Bukowski

Niejaki DJ Master KG z południowej Afryki nagrał rok temu nieco ponad cztery minuty rytmu, a wokalistka Nombeco Zikode wyrecytowała do tego tekst, którego w Europie chyba nikt nie rozumie. Następnie wymyślono kroki i sprowokowano na tik toku grupowe tańce, zachęcając przy tym do publikowania video-clipów. Pozamykani w domach albo będąc w pracy, szukając odprężenia i ucieczki od pandemicznej rzeczywistości, wzięli w tej zabawie udział m. in. pracownicy służb ratunkowych, opiekuni z domów starców i przedszkolanki. Powstały video-clipy z policjantami tańczącymi wśród radiowozów, ze strażakami i z personelem medycznym wesoło podrygującym na szpitalnych korytarzach. Przy całym stresie w pracy ludzie ci znaleźli trochę radości – takie ponoć było przesłanie. Czyżby?…

Na początku tego roku producenci wspomnianych filmów zaczęli otrzymywać od firmy Warner Music, rachunki z karą za użycie muzyki bez wykupienia licencji. Niektóre z tych rachunków opiewają na kwoty czterocyfrowe. Przy tej ilości uczestników można sobie wyobrazić, o jakie pieniądze wyciąga łapę firma Warner Music - i to w efekcie za reklamę własnego produktu! Oryginalny clip do piosenki Jerusalema na portalu YouTube, osiągnął dzięki tej akcji ponad 346 milionów odsłon.

W tym samym czasie artyści grający na żywo mają praktycznie zakaz wykonywania zawodu. W Kolonii nawet na ulicy!

Postanowiliśmy zatem wyprodukować coś rzeczywiście pro publico bono.

Wyszliśmy z założenia, że trzy funkcje, najwyżej w drugim przewrocie, wystarczą. Że melodia i tekst muszą być proste i wpadające w ucho. I tak powstał nasz "Upiór w Operze".

Remix trwający dobre cztery i pół minuty można ściągnąć w postaci pliku mp3, klikając na: Phantom Challenge

Oświadczamy, że nie będziemy się procesować o tantiemy – tańczcie sobie na zdrowie i przyślijcie czasem jakiś film z waszymi podskokami!

Polish Phantom Challenge ogłaszamy za otwarty!

Wróć

KULTUR NEWS

Rozmowa z Martą Kruk
ŚLADAMI GUTENBERGA
PASJA & TRADYCJA
Moniuszko150
REQUIEM dla Ukrainy
TSA minus 1
Benefis Joanny Rawik
Festiwal IRENY JAROCKIEJ

Wydarzenia

> Październik 2022 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31