Nowy Prezydent - Karol NAwrocki
przez Bartek Bukowski
Maj i początek czerwca stały w Polsce pod znakiem wyborów prezydenckich. Obie tury odbyły się przy rekordowej frekwencji wyborczej, odpowiednio 67 i 71 %
Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Polsce wyłoniła dwóch kandydatów do drugiej tury: reprezentanta obecnego obozu rządzącego – Rafała Trzaskowskiego i reprezentanta opozycji – bezpartyjnego kandydata wystawionego przez Prawo i Sprawiedliwość – Karola Nawrockiego.
Karol Nawrocki urodził się 3 Marca 1983 roku w Gdańsku, jest z wyksztalcenia historykiem. W 2013 uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Gdańskim. Od lipca 2021 roku kieruje Instytutem Pamięci Narodowej. Wcześniej był dyrektorem Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte. Od lutego 2024 roku jest przez Rosjan ścigany listem gończym za nakaz rozbiórki pomników sowieckich wyzwolicieli.
Karierę polityczną rozpoczął w rodzinnym Gdańsku jako przewodniczący rady dzielnicy Siedlce.
Jako historyk szczególnie interesuje się zbrodniami stalinowskimi i komunistycznymi, co nie przysparza mu oczywiście sympatii w kręgach dawnych aparatczyków PZPR.
Nawrocki grał w młodości w piłkę nożną i boksował w gdańskich klubach sportowych Gedania, Stoczniowiec i Siedlce. W 2001 r. wygrał bokserski turniej juniorów w kategorii wagi ciężkiej.
Jego żona Marta jest, prawnikiem, urzędnikiem skarbowym. Nawroccy mają troje dzieci: syna żony z wcześniejszego związku - Daniela, którego Karol Nawrocki usynowił, oraz dwoje wspólnych: Antoniego i siedmioletnią Katarzynę.
Karol Nawrocki wygrał drugą turę wyborów prezydenckich przewagą 7/10 %. Jest to wynik zjednoczenia polskiej prawicy wokół jednego kandydata. Ta jedność jest sygnałem, że kolejne wybory parlamentarne mogą w Polsce spowodować zmianę rządu i radykalną zmianę polityki. Zahamowane mogą zostać procesy reform rozpoczęte przez rząd premiera Tuska, a przede wszystkim skorygowana polityka wobec Brukseli. Na pewno Polska pozostanie jednym z ważniejszych członków NATO i aktywnym graczem w Unii Europejskiej, ale na warunkach uwzgledniających narodowe interesy.