Artykuły 4

przez Halina Morhofer-Wojcik

Skuteczna interwencja

Interwencja w sprawie błędnej daty podpisania honorowej kapitulacji Powstania Warszawskiego 1944: "godz. 2 w nocy 3-go października 1944 r." zakończona sukcesem.

Więcej...

przez Halina Morhofer-Wojcik

Aktion Warschau

W dotychczasowej literaturze naukowo - historycznej na temat Powstania Warszawskiego koncentrowano się głównie na problemach militarnych i politycznych. Sprawa wywożenia polskiej własności przez niemieckiego okupanta była przez większość autorów pomijana, a przez pozostałych tylko marginesowo wzmiankowana i to w sposób budzący poważne rzeczowe wątpliwości.

Więcej...

przez Halina Morhofer-Wojcik

Kłamstwo o Powstaniu Warszawskim 44 do korekty.

W końcu trzeba oświetlić kłamstwo, które niektórzy z uporem maniaka wciąż powielają. Udało się po poszukiwaniach ustalić źródło tego błędu, który jak się okazało niektórym jakoś pasował. Chodzi o dokładny czas: dzień i godzinę podpisania honorowej kapitulacji Powstania Warszawskiego 44.

Więcej...

przez Helen Lewis

Echos des „Schwarzen Protests"

Als Beitrag zur "Europawoche" hat die Deutsch-Polnische Gesellschaft Sachsen-Anhalt am 9. Mai 2017 um 17:30 ins EineWeltHaus zum Treffen mit der Philosophin, Feministin, Autorin und Publizistin, Dr. Sławomira Walczewska aus Krakau, eingeladen.

Więcej...

przez James Wilson

Indyjski holokaust

Masowy mord na Hindusach z rąk Wielkich Mogołów oraz tureckich i afgańskich najeźdźców, który trwał 800 lat, nie jest zauważany przez światową historię.

Więcej...

przez Waldemar Biniecki

Jak Republika Irlandii współpracuje ze swoją diasporą?

W ostatnim czasie mówi się dużo o innowacyjności, kreatywności i możliwościach polskiej gospodarki, zapominając o ważnym fakcie. Co roku Polonia ze Stanów Zjednoczonych wysyła do Polski około 900 milionów dolarów (nie wspominając innych krajów). Są to środki porównywalne z tymi, które inwestują u nas zagraniczne firmy.

Więcej...

przez Halina Morhofer-Wojcik

Obcokrajowcy bez ojczyzny

Historia DPs jest dotychczas mało znanym rozdziałem historii powojennych Niemiec. Wystawa pozwala po raz pierwszy spojrzeć szerzej na codzienność, sztukę i kulturę tych "obcokrajowców bez ojczyzny", jak ich później nazywano.

Więcej...

przez James Wilson

Łotr czy wyzwoliciel?

Na bułgarskim portalu 168chasa.bg pojawił się interesujący artykuł Aleksandra Jordanowa o rosyjskim feldmarszałku Iosifie Hurko, uznawanym do tej pory za wyzwoliciela Bułgarii spod tureckiego jarzma. Autor zrewidował zasadniczo stosunek do postaci Hurki, zarówno w kontekście jego działań w trakcie wojny rosyjsko-tureckiej, jak również jego roli na terenach Polski okupowanych przez Rosję.

Więcej...

przez Marek Błażejak

Adolf Hitler czy Hitlerski?

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych szacuje, że rocznie w prasie światowej pojawia się około 200 razy sformułowanie „polski obóz zagłady” czy „polski obóz koncentracyjny” w odniesieniu do obozów stworzonych i zarządzanych przez rząd niemieckiej Trzeciej Rzeszy przed i w trakcie II wojny światowej.

Więcej...

przez James Wilson

Polska-Niemcy: renesans tajnych umów

Kawałek po kawałku, poprzez osoby trzecie przedostają się do wiadomości publicznej informacje o spotkaniu we wtorek kanclerz Angeli Merkel z szefem partii rządzącej w Polsce Jarosławem Kaczyńskim w Warszawie.

Więcej...

NEWS

Styczeń 2024
Listopad w pigułce
Synod o synodalności
Miesiąc po masakrze
Wrzesień 2023
DZIKOLEW
Czerwiec 2023
Maj 2023 w skrócie