Putin pod sąd!

przez Maria Legieć

Fot: 1zoom.me

Krieg gegen die Ukraine: Landet Wladimir Putin im Gefängnis? (t-online.de)

Wojna Rosji z Ukrainą jest zbrodnicza, ale czy reżim Putina może być za to ścigany? Jak to wygląda od strony prawnej? Jak i przez kogo prezydent Rosji Władimir Putin i jego reżim mogą być skazani za atak na Ukrainę? Wokół tego tematu przebiegało spotkanie Annaleny Baerbock z przedstawicielami holenderskiego rządu.

Baerbock stwierdziła, że powinna powstać nowa instytucja, która miałaby prowadzić śledztwo w sprawie rosyjskiego przywództwa i ostatecznie zaskarżyć. Putin powinien zostać „pociągnięty do odpowiedzialności” - Baerbock powtarzała ten komunikat kilkakrotnie.

Tak jak ona (i nie tylko!) tego by chciala „wsadzić przywódcę Kremla do więzienia” nie jest latwe, stwierdza autor artykułu na portalu t-online.de, Patrick Diekmann. Jednak jej inicjatywa mogłaby wyznaczyć ważny kierunek jako odstraszający sygnał ostrzegawczy dla agresorów, którzy chcą zaatakować swoich sąsiadów. Mogłaby stanowić sygnał, że wojna napastnicza ma konsekwencje prawne - nawet jeśli prawdopodobnie, tak jak to teraz wygląda - pozostanie tylko „życzeniem”, że Putin będzie musiał odpowiedzieć przed międzynarodowym trybunałem.

Z Rotterdamu udała się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, potem do Akademii Prawa Międzynarodowego w Hadze, gdzie domagała się wzmocnienia prawa międzynarodowego w dobie kryzysu, co ułatwiłoby osądzenie Putina.

W swoim 50-minutowym wystąpieniu niemiecka minister spraw zagranicznych podkreśliła, że przecież 140 państw potępiło rosyjską agresję na Ukrainę. „To pokazuje, że dla znacznej większości światowej społeczności artykuł 2 ust. 4 (Karty Narodów Zjednoczonych) nie jest martwy – powiedziała. A tak wyobraża sobie to „pociagniecie Putina do odpowiedzialnosci za pomocą międzynarodowego specjalnego trybunału”: sąd poza granicami Ukrainy powinien wywodzić swoją jurysdykcję z ukraińskiego prawa karnego, zaś specjalny międzynarodowy trybunał powinien mieć możliwość i prawo (!) przeprowadzenia śledztwa w sprawie rosyjskich przywódców i postawienia ich przed sądem.

Powiedziała, że podczas wizyty na wschodniej Ukrainie w zeszłym tygodniu omówiła pomysł stworzenia takiej instytucji ze swoim ukraińskim kolegą Dmytro Kulebą. Według niej ważne jest, aby uzupełnić to o komponent międzynarodowy. Na przykład lokalizacja procesu poza Ukrainą przy wsparciu finansowym partnerów oraz z międzynarodowymi prokuratorami i sędziami, co mogłoby wzmocnić bezstronność i legitymację takiego sądu. Jej zdaniem należy zreformować międzynarodowe prawo karne w celu usunięcia rażącej luki prawnej. (Annalena Baerbock studiowała prawo międzynarodowe).W związku z tym w perspektywie średnioterminowej należy jej zdaniem dostosować podstawę prawną dla Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, tak aby można było bez ograniczeń ścigać również przestępstwo Agresji. Obecnie nie jest to możliwe m.in. dlatego, że ani Rosja, ani Ukraina nie są stronami Statutu Rzymskiego jako podstawy prawnej działania Trybunału.

Wróć

Wydarzenia

> Kwiecień 2023 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30