Nie Kaliningrad – lecz Królewiec!

przez Maria Legieć

Katedra w Królewcu

W wydawanej w Hamburgu gazecie „Preussische Allgemeine Zeitung“ pojawił sie 17.05.23 komentarz Bodo Posta do najnowszego wydarzenia w Polsce z dziedziny nazewnictwa miast. Chodzi o dotychczasowy (od 1946) Kaliningrad (Калининград).

Miasto to będzie w przyszłości nazywać się w Polsce "Królewiec". Powrót do tej nazwy ma charakter symboliczny, nie jest deklaracją przynależności państwowej regionu Królewca.

Słowa „Kaliningrad” nie będzie już można spotkac w Rzeczpospolitej Polskiej ani w książkach, ani na tablicach ulicznych. Polska powraca do tradycyjnej polskiej nazwy „Królewiec”, co tłumaczy się jako Königsberg, ponieważ nazwa ta jest związana z jej historią i dziedzictwem kulturowym.

Z inicjatywy przedstawicieli samorządu terytorialnego, Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, popartej wnioskiem Ministra Rozwoju i Technologii, Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, działająca przy Głównym Geodecie Kraju, na posiedzeniu w kwietniu br. podjęła decyzję, że dla miasta Królewiec rekomendowana jest wyłącznie polska nazwa Królewiec, a dla obwodu - Królewiec. W skład Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej wchodzą eksperci z dziedziny geografii, historii, językoznawstwa i kartografii. Decyzja o zmianie nazwy weszła w życie z dniem jej opublikowania na stronie internetowej Komisji.

Skad się wzięła nazwa „Kaliningrad"?

"Nazewnictwo Kaliningradu jest nam narzucone, jest sztuczne i nie ma nic wspólnego z historią regionu. Fakt, że duże miasto przy naszej granicy zostało nazwane imieniem Michaiła Kalinina, czyli zbrodniarza, który m.in. podpisał dekret o wymordowaniu 25 tys. polskich oficerów i intelektualistów w Katyniu w 1940 r., budzi negatywne emocje wśród Polaków" - powiedział minister Waldemar Buda, tłumacząc zmianę nazwy. Kalinin, który zmarł w 1946 r., był marionetką Stalina, był formalnie głową państwa Związku Radzieckiego.

Nazewnictwo w Rosji odgrywa ważną rolę

W koncepcji moskiewskiej ideologii „Russkij Mir” nazewnictwo odgrywa ważną rolę. Widac to obecnie takze w wojnie informacyjnej prowadzonej równolegle z wojną na Ukrainie, która nazywana jest „operacją specjalną”. Dlatego Polska czuła się zmuszona do podjęcia tego kroku, dodał minister Buda

Co na to Rosja?

Rrzecznik Kremla Dmitrij Pieskow: „To już nie jest rusofobia, to proces graniczący z szaleństwem, co dzieje się w Polsce.”

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew na twitterze: „Polscy rusofobi chcą dać lekcję historii, przepisując rosyjskie miasto Kaliningrad jako Królewiec po polsku” (...) Cóż, w takim razie dla nas nie ma Gdańska tylko Danzig, nie ma Szczecina tylko Stettin, nie ma Poznania tylko Posen, nie ma Wrocławia tylko Breslau... Tę listę można by ciągnąć w nieskończoność” dodał.

Obraz Apoloniusza Kędzierskiego "Prządka"

A my, Polacy, mamy Królewiec w naszej literaturze, także w muzyce – w pieśni Stanisława Moniuszki „Prząśniczka” do tekstu Jana Czeczota w drugiej zwrotce młodzieniec z wiciną poszedł do Królewca…

Wróć

Wydarzenia

> Wrzesień 2023 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30