Wenezuela: rok 2018 pod znakiem języka polskiego

przez Justyna Zuń-Dalloul

Te dzieci będą się uczyć polskiego.

W nękanej kryzysem Wenezueli, rok 2018 rozpoczyna się dobrą wiadomością nie tylko dla Polaków, ale także wszystkich tych, którzy chcą nauczyć się polskiego.

W stolicy tego kraju, Caracas, najważniejsza i największa z tamtejszych uczelni, Wenezuelski Uniwersytet Centralny, znany też jako UCV, rozpoczął zapisy na kurs języka polskiego.

Zajęcia odbywać się będą w Instytucie Języków Stosowanych wspomnianego Uniwersytetu, w ramach ośrodka udzielającego oficjalnych kursów językowych, o nazwie PROIDIOMAS, który ma ponad 3 tysiące kursantów i naucza kilkunastu języków obcych.

Zapisy na kurs polskiego rozpoczynają się już 8 stycznia. Kurs prowadzony będzie dwa razy w tygodniu, we wtorek i czwartek, od godziny 17:00 do godziny 19:00, w dwóch grupach: dla dzieci od 9 do 14 lat oraz dla doroslych (od 15 lat wzwyż).

Inauguracja kursu planowana jest na 22 stycznia. Warto wspomnieć, że po jego ukończeniu, kursanci otrzymają oficjalne zaświadczenia i dyplomy.

Język polski nigdy nie był nauczany na żadnym z wenezuelskich uniwersytetów, dlatego też, zdaniem Stowarzyszenia Polaków w Wenezueli, zgoda uczelni na rozpoczęcie kursu, jest – być może, pierwszym krokiem do utworzenia w przyszłości polonistyki lub też fakultetu języka polskiego w Instytucie Języków Stosowanych. Idea ta jest popierana przez charge d´affaires Ambasady RzP, Milenę Łukasiewicz oraz konsula w Caracas, Pawła Szymańczaka.

Wenezuelski Uniwersytet Centralny, jest uczelnią państwową i największą uczelnią w Wenezueli. Powstał 22 grudnia 1721 roku, czyli ponad 296 lat temu.

Kurs języka polskiego na tej właśnie uczelni, może okazać się krokiem milowym w zaspakajaniu potrzeb nauczania i uczenia się języka polskiego, zwłaszcza dla Wenezuelczyków, którzy coraz częściej wybierają Polskę jako kraj emigracji, jak i dla osób pochodzenia polskiego, które ostatnio masowo potwierdzają swoje polskie obywatelstwo, ale niestety, tylko mały promil z nich - włada, i to w stopniu bardzo ograniczonym, językiem swoich przodków.

Siedziba Ośrodka Nauczania Języków Obcych, PROIDIOMAS, położona jest poza głównym campusem uniwersyteckim, w nowoczesnym budynku Centro Plaza, w bardzo spokojnej dzielnicy Caracas o nazwie Altamira. Tak więc, dojazd na kurs jest bardzo łatwy, możliwy zarówno metrem (stacja Miranda lub stacja Altamira), jak i innymi środkami transportu. Słuchacze kursu dysponujący własnym samochodem, mogą skorzystać z parkingu znajdującego się w budynku.

Wróć

Wydarzenia

> Lipiec 2019 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31