75. Kieler Woche

przez Waldemar Malinowski

Jubileusz 60-lecia uczestnictwa żeglarzy z Polski w regatach "Kieler Woche"

Sommerfest für Segler, Freunde und Gäste mit Rückblick auf 60 ereignisreiche Jahre.

Jubiläum: 60 Jahre polnische Segler bei Kieler Woche.

Die Mannschaft von der Segelyacht S/Y Kapitan bei der Kieler Woche 1957.
1. Der Steuermann Zygfryd Perlicki
2. Medart Przylipiak
3. Marian Gryniewicz
4. Ireneusz Grajewski
5. Władysław Sobczak (fotografiert)
 
Sie haben bei der Kieler Woche 1957 drei Wettfahrten gewonnen:
1. Von Kiel nach Eckernförde
2. Rund ums Insel Fehmarn
3. Von Kiel nach Wisby in Schweden
 
Der feierliche Seglerabend findet am Sonntag, den 18 Juni 2017, ab 19.00 Uhr im Restaurant Waldschänke in Kiel - Projensdorf statt.
Die Adresse:
24106 Kiel - Projensdorferstr. 232, Telefon 0431/34657. www.waldschaenke-kiel.de

Die Veranstalter sind Iwona und Michal Kobiela zusammen mit dem Polnischen Schulverein SAWA e.V. in Kiel.

Programm der Veranstaltung:

- Feierliche Begrüßung durch die Veranstalter und offizielle Gäste

- Präsentation der 60 Jahre Geschichte über Deutsch - Polnische Seglerzusammenarbeit und polnische Gäste

- Grillabend (Grillmenü: Grillwurst und Grillfleisch, Kartoffelsalat nach Hausfrauenart, Brot, Saucen und Beilagen im Peis 7,90 €, Tyskie-Bier, 0,50 l - 2,50 €).

Eintritt ist frei, Reservierung wird gerne gesehen unter der oben genannten Adresse.

Wir laden Sie herzlich ein und freuen uns wenn Sie an der Veranstaltung teilnehmen.

Jubileusz: Polscy żeglarze od 60 lat biorą udział w Kieler Woche.

Uroczysty Wieczór Żeglarski odbędzie się w niedzielę dnia 18 czerwca 2017 roku od godziny 19.00 w restauracji „Waldschaenke”. Adres: 24106 Kiel - Projensdorf ulica Projensdorferstr. 232 , telefon 0431-34657, strona w internecie www.waldschaenke-kiel.de.

Organizatorzy: Iwona i Michał Kobiela oraz Polskie Stowarzyszenie Szkolne „SAWA” T.z. w Kilonii. Program wieczoru: - Uroczyste powitanie przez organizatorów i oficjalnych gości - Prezentacja współpracy polskich i niemieckich żeglarzy, podczas Kieler Woche, w czasie ostatnich 60 lat - Grylowanie (zestaw: kiełbasa i karkówka z gryla, sałatka ziemniaczana domowej roboty, pieczywo i sosy w cenie 7,90 €, piwo Tyskie 0,5 l - 2,50 €).

Wstęp jest wolny, rezerwacja mile widziana pod podanym wyżej telefonem. Zapraszamy na jubileuszową imprezę do Kilonii i będzie nam miło Państwa przywitać.

W imprezie Kieler Woche w Kilonii polscy żeglarze uczestniczą już od 1957 roku. W tym roku obchodzimy 60 rocznicę wzbogacania tej imprezy w Niemczech przez Polskę jak i dość często żeglowania na czołowych pozycjach, które postaramy się przedstawić.
- Kieler-Woche w 1957 roku jacht z Gdyni S/Y Kapitan brał udział w trzech pełnomorskich regatach. Jednostką tą dowodził i sterował Zygfryd Perlicki, a w załodze byli Medart Przylipiak, Marian Gryniewicz, Ireneusz Grajewski oraz Władysław Sobczak. Wszystkie trzy regaty pełnomorskie wygrali i otrzymali pamiątkowe nagrody: 1. Regata z Kilonii do Eckernförde 2. Regata z Kiloni, opłynięcie wyspy Fehmarn i powrót do Kilonii oraz 3. Regata z Kiel do miejscowości Wisby w Szwecji.
- Kieler-Woche w 1958 roku ta sama załoga S/Y Kapitan brała udział w Kieler Woche 1958 i powtórzyła sukces z poprzedniego roku. Jednak z powodu popełnienia drobnego błędu przez siebie, załoga honorowo zrezygnowała z przyjęcia nagrody za zajęcie pierwszego miejsca w regatach Kilonia – Fehmarn – Kilonia (Rund ums Insel Fehmarn).
– Kieler-Woche w 1972 roku odbyły się po raz pierwszy na Bałtyku regaty dla dużych żaglowców z całego świata. Regaty na wodach RFN z Lubeki do Kilonii wygrał polski żaglowiec S/S Dar Pomorza należący do Szkoły Morskiej w Gdyni. - Udział w tych regatach brał również drugi polski żaglowiec S/Y Zawisza Czarny z Gdyni z młodzieżą Harcerskiego Centrum Wychowania Morskiego. - W tym roku odbyły się w Kilonii regaty z okazji Olimpiady w których startował w klasie Omega Zygfryt Perlicki.
Z Polski była w Kilonii spora armada jachtów pełnomorskich, między innymi S/Y Korsarz z żeglarzem Tadeuszem Prechitko, który w 1936 roku jako kapitan tej jednostki, wygrał regaty (Zubringerregatta) z Gdańska do Kilonii, organizowane z okazji żeglarskich Igrzysk Olimpijskich 1936 roku w tym mieście.. W nagrodę dostali słynny Kronenkompass, który na początku II Wojny Światowej został skradziony w Gdańsku.
– Kieler-Woche w 1981 roku - S/S Dar Pomorza odwiedzał Kieler-Woche w Niemczech bardzo często, ale w tym roku stało to się po raz ostatni.
– Kieler-Woche w 1987 roku - żaglowiec szkoleniowy Marynarki Wojennej RP ORP Iskra odwiedza Kilonię i bierze udział w Operacji Żagiel po Bałtyku.
- Kieler-Woche w 1991 roku S/Y Zawisza Czarny ma poważną awarię silnika podczas płynięcia Kanałem Kilońskim. Nagle główny silnik napędowy eksplodował i częściowo rozsypał się. Na całe szczęście odbyło się to bez ofiar w ludziach. Silnik został fachowo i całkowicie wyremontowany przez firmę MaK-Krupp w Kilonii. Koszty remontu zostały pokryte przez fundację Alfreda Kruppa.

- Kieler-Woche w 1991 roku – Miły początek, żaglówki klasy Optimist z Polski w Kilonii. Po raz pierwszy biorą udział dzieci z Polski w regatach podczas Kieler-Woche. Są to regaty o puchar Urzędu Spraw Sportu w Kilonii. Organizatorami tych regat są kluby TSV – Schilksee i Związek- Żeglarzy (Segler-Vereinigung) w Kiel.
– W 1992 roku S/S Fryderyk Chopin, pod dowództwem W. Baranowskiego po raz pierwszy odwiedza Kilonię. Wydarzyła się mała awaria w maszynowni podczas płynięcia Kanałem Kilońskim, która została własnymi możliwościami i środkami usunięta .
- Operacja Żagiel 1992 – Początek w Kilonii w Niemczech, żaglowanie do Karlskrona - Szwecja, Kotka - Finlandia, Tallin - Estonia i uroczyste zakończenie w Gdyni w Polsce. Z Polski udział brał żaglowiec STS Henryk Rutkowski z Trzebieży oraz STS Generał Zaruski z Jastarni. Impreza ta przeszła do historii najbardziej udanych z wszystkich Operacji Żagiel na Bałtyku. W Gdyni odbyło się profesjonalne, kilku dniowe oraz z bogatym programem jej zakończenie.
- 7 do 10 kwietnia 1992 - W tym roku gościliśmy w Kilonii po raz pierwszy Niszczyciel rakietowy "O.R.P. Warszawa 271" Marynarki Wojennej i również w tym samym roku podczas Kieler-Woche 1992 roku - gościliśmy po raz pierwszy okręty Marynarki Wojennej R.P.. Obecnie obchodzimy srebrny 25 jubileusz Marynarki Wojennej R.P. podczas imprezy Kieler-Woche w Niemczech.
- Kieler-Woche w 1995 roku - Roman Paszke wygrywa regaty podczas Kieler-Woche w klasie ORC na jachcie S/Y Gemini.
- Kieler-Woche w 1995 i 100 Lecie Kanału Kilońskiego - Jubileusz z udziałem polskich żaglowców w całej imprezie. Głównie udział brał S/S Dar Młodzieży w Brunsbutel, następnie w Paradzie (Schiffskorso) po Kanale-Kilońskim w kierunku Kilonii płynęli STS Pogoria i S/Y Generał Zaruski. W dniu 100 Jubileuszu, dnia 22 czerwca 1995 roku w Kilonii, odbyła się uroczysta impreza na STS Pogoria oraz S/Y Generał Zaruski z upamiętnieniem wkładu Polaków przy budowie tej drogi morskiej.
- Kieler-Woche w 1996 roku - Adam Pawłowski żeglarz z Poznania wygrywa regaty w klasie OK Dinghy.
- Kieler-Woche w 1997 roku – Jacek Zbierski żeglarz z Poznania wygrywa regaty w klasie Europa. Sukces ten powtórzył podczas Kieler-Woche w latach 1998 oraz 1999.
- Kieler-Woche w 1998 roku – Mateusz Kusznierewicz z Warszawy wygrywa regaty w klasie Finn. Sukces ten powtórzył podczas regat Kieler-Woche w latach 1999 oraz 2002.
- Kieler-Woche w 2002 roku – Przemysław Miarczyński z Sopotu wygrywa regaty w klasie Surfboord – Mistral. Sukces ten powtórzył w latach 2009 oraz 2011.
- Kieler-Woche w 2003 roku – Maciej Grabowski z Gdyni wygrywa regaty w klasie Laser.
- Kieler-Woche w 2005 roku – Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki wygrywają regaty w klasie Star.
- Kieler-Woche w 2007 roku – Agata Brygola wygrała regaty w klasie Surfboord RSX. Sukces ten powtórzyła podczas Kieler-Woche 2010.
- Kieler-Woche w 2007 roku – Maksymilian Wójcik wygrywa regaty w klasie Surfboord RSX.
- Kieler-Woche w 2008 roku – Piotr Myszka wygrywa regaty w klasie Surfboord RSX.
- Kieler-Woche w 2016 roku – Polski żaglowiec STS Kapitan Borchardt bierze udział w Kieler-Woche i podczas parady żaglowców. Oferowane były wycieczki jednodniowe po zatoce Kilońskiej oraz dłuższe na wschód w kierunku morza Bałtyckiego.
- Na zakończenie wypada przypomnieć, że jeden z promotorów polskiego żeglarstwa był studentem w Kilońskiej Szkole Morskiej (Marineschule) i było to jeszcze przed pierwszą Wojną Światową. Gdy Polska odzyskała niepodległość w listopadzie 1918 roku pan Tadeusz Ziółkowski wrócił do swojej ojczyzny Polski. Był on także kierownikiem ekipy olimpijskiej w 1936 roku podczas Olimpiady żeglarzy w Kilonii. W wolnym mieście Gdańsku zajmował stanowisko Kapitana Portu i był Komendantem Pilotów Morskich do końca miesiąca sierpnia 1939 roku.

http://zagle.se.pl/wydarzenia/jubileusz-60-lecia-uczestnictwa-zeglarzy-z-polski-w-regatach-kieler-woche,1_19052.html

Wróć

Wydarzenia

> Maj 2019 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31