60 Jubileusz udziału Polaków w Kieler Woche

przez Waldemar Malinowski

Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Szkolnego SAWA w Kilonii oraz państwo Iwona i Michał Kobiela, właściciele restauracji Waldschaenke, zorganizowali jubileuszowe spotkanie dla sympatyków żeglarstwa, przyjaciół i zaproszonych gości.

Uroczysty Wieczór Żeglarski odbył się w niedzielę, 18 czerwca 2017 w restauracji Waldschaenke w Kilonii przy Projensdorferstr. 232.

Impreza przebiegła zgodnie z przygotowanym na cały wieczór programem, o którym informowaliśmy.

Na początku imprezy gospodarz restauracji, pan Michał Kobiela pozdrowił gości i przedstawił krótko program od strony kulinarnej. Następnie wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia SAWA pani Renata Marschall-Malinowska przywitała gości oficjalnych z Konsulatu RP w Hamburgu, konsula Mariusza Pindela, radnego miasta Kilonii pana Benjamina Raschke, z Urzędu Miasta Gdyni panią Monikę Pawlińską, przedstawiciela firmy AKRA pana Piotra Lorenza oraz delegata Marynarki Wojennej z ORP Gniezno pana porucznika Macieja Trębickiego.

Przewodniczący Stowarzyszenia SAWA Waldemar Malinowski przedstawił w skrócie historię udziału polskich żeglarzy w Kieler Woche od 1957 roku do dnia dzisiejszego.

Radny miasta Kilonii pan B. Raschke przekazał pozdrowienia od władz miasta Kilonii i życzył dalszych sukcesów polskim żeglarzom.

Dalszy ciąg prezentacji dotyczącej współpracy polskich i niemieckich żeglarzy w czasie wielu dziesięcioleci przedstawił na ekranie członek Stowarzyszenia pan Olaf Malinowski.

Przedstawiono film z panem Zygfrydem Perlickim, podczas którego wspomniał o zwycięstwie żaglówki SY Kapitan podczas trzech regat pełnomorskich Kieler Woche w roku 1957 i dwóch w 1958 roku. Pan Perlicki pokazał wygrane nagrody z tamtych regat, które posiada u siebie w prywatnym archiwum domowym. Przedstawiony został także film z byłym komandorem kilońskiego Yacht Klubu panem Otto Schlenzka. Pan Schlenzka jest przyjacielem polskich żeglarzy i pokazał pamiątkowy talerz, który otrzymał od nich podczas Olimpiady w 1972 roku w Kilonii. Podczas tej prezentacji można było zobaczyć także innych polskich żeglarzy, którzy zajmowali czołowe miejsca i stawali na najwyższym podium Kieler Woche, czyli święta żeglarzy z całego świata.

W tym roku obchodzimy również 25 jubileusz udziału polskich okrętów Marynarki Wojennej w Kieler Wochei. Każdego roku przedstawiciele okrętów Marynarki Wojennej RP odwiedzają cmentarz w Kilonii z okresu II Wojny Światowej, na którym spoczywają polscy piloci.

Po części oficjalnej otwarto bufet. Przygotowane grillowane kiełbaski, karkówka, sałatka ziemniaczana domowej roboty, pieczywo i różne sosy smakowały wyśmienicie. W ogrodzie restauracji można było podziwiać drewnianą łódkę klasy OPTYMIST, wykonaną przed prawie 50 laty w Polsce. Żaglówka jest w dalszym ciągu w dobrym stanie, sprawna do pływania, nienaruszona przez korniki i robi dobre wrażenie. Wiadomo - wykonana w Polsce. Jubileuszowe spotkanie zakończyło się w miłej atmosferze krótko przed zachodem słońca. Serdeczne pozdrowienia od członków Stowarzyszenia SAWA w Kilonii.

Yachtclub w Kilonii

W klasie Hansa 303 zwyciężył Piotr Cichocki, były drugie miejsca i sporo dobrych miejsc polskich żeglarek oraz żeglarzy w pierwszej dziesiątce.

Wróć

Wydarzenia

> Maj 2019 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31