„Mały Sopot” w rock&rollowym Przywidzu

przez Wojciech Korzeniewski

a1

Rozpoczęciu imprezy towarzyszyła huczna uroczystość otwarcia Bulwaru Zespołu Czerwone Gitary nad przywidzkim jeziorem – obowiązkowo stawił się na niej zespół, a także licznie zaproszeni goście: mieszkańcy gminy, samorządowcy, animatorzy rocka, legendarni muzycy z zespołu Breakout, Detko Band, przedstawiciele mediów i instytucji kultury. Na przybyłych ogromne wrażenie zrobił pomnik Korzenie Rocka autorstwa artysty - kowala Adama Stachowicza. Otwarcie Bulwaru i przecięcie wstęgi pod Korzeniami Rocka odbyło się przy dźwiękach kultowych piosenek Czerwonych Gitar oraz armatnich salwach Bractwa Kurkowego z Gdyni. Sopot reprezentował Przewodniczący Rady Miasta Wieczesław Augustyniak, który wręczył wójtowi Przywidza, Markowi Zimakowskiemu herb Sopotu. Pamiątkę przekazano Piotrowi Krzyżanowskiemu, który w przywidzkiej Zielonej Bramie nową salę weselną nazwał „Salą Sopocką” .

Z Bulwaru wszyscy przenieśli się do Zielonej Bramy, gdzie odbywały się imprezy w ramach I Rockblu Przywidz Festiwal. Wśród atrakcji było kilkadziesiąt stoisk z produktami regionalnymi, pokaz stadniny koni, prezentacja samochodów zabytkowych, m.in. starych citroenów 2CV z 15 krajów. Na dwóch scenach wystąpili: Andrzej Rosiewicz, Detko Band i Andrzej Dorniak. Wieczorem, w ujeżdżalni koni, odbył się uroczysty galowy koncert z okazji 50lecia istnienia zespołu Czerwone Gitary. Pomimo niezwykle upalnego dnia widownia była wypełniona po brzegi, a wspaniałej zabawie, wspólnym śpiewaniu, bisom i wiwatom na część zespołu nie było końca. Tuż po ich koncercie nastąpiło uroczyste otwarcie „Sali Sopockiej” w której odbyła się kontynuacja imprezy. Atmosfera była wyjątkowa - nowo otwarta sala przypadła wszystkim do gustu, a Andrzej Rosiewicz, autor wielu polskich przebojów na specjalnie przygotowanej scenie wykonał swój osobisty show, który zakończył się o 4. nad ranem.

Następnego dnia od rana na wszystkich scenach odbywały się występy okolicznych artystów, Popołudniu rozpoczął się natomiast I Przegląd Pomorskich grup rockowo-bluesowych, walczących o nagrodę, nagranie płyty, ufundowaną przez wójta gminy i sopockie firmy: Mega Music, Soliton i Fundację Sopockie Korzenie. Zwycięzcą okazała się grupa KILLUMINATI. Gośćmi wieczoru byli trójmiejska grupa Slovenian Girl, i grupa Oldbreakout złożona z muzyków, którzy bardzo blisko współpracowali z legendami polskiego bluesa: Mirą Kubasińską i Tadeuszem Nalepą. Warto było wysłuchać ich koncertu - to była prawdziwa uczta muzyczna dla fanów zespołu, którzy przyjechali do Przywidza z wielu stron kraju. Koncert zakończył się wielokrotnymi bisami, a spotkanie z fanami trwało do białego rana.

To, co wydarzyło się w ciągu tych dwóch dni w Przywidzu, przeszło wszelkie oczekiwania. Powstało nowe miejsce na rockowej mapie kraju, Przywidz powraca do przedwojennych tradycji  i tworzył atmosferę i miejsce, które ma potencjał stać się zapleczem kulturalnym Trójmiasta. Warto tam pojechać i osobiście sprawdzić to o każdej porze roku.

Wróć

KULTUR NEWS

ROCKBLU 2019
TYSKIE SOMMERFEST
Sen Marudy - powtórka
Apriasz w Magdeburgu

Wydarzenia

> Lipiec 2019 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31