Inauguracja Festiwalu: Szlaki zamiast murów

przez Bartek Bukowski

Inauguracja Festiwalu: Szlaki zamiast murów

Łukasz Kuropaczewski | Maciej Frąckiewicz | Kammerorchester Berlin

13 sierpnia 2017 | Berlin, Trinitatiskirche | godz. 19.00

Inauguracji w Berlinie przyświeca idea „Szlaki zamiast murów”. Projekt jest efektem współpracy znakomitych polskich i niemieckich artystów – gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego oraz Kammerorchester Berlin. Na berlińskim koncercie wystąpi wybitny akordeonista młodego pokolenia – Maciej Frąckiewicz. Będzie to szczególne wydarzenie ze względu na światową premierę wykonania nowej aranżacji koncertu „Hommage a Manuel de Falla” Aleksandra Tansmana, opracowanej przez wybitnego kompozytora i muzykologa Angelo Gilardino.

PROGRAM KONCERTU W BERLINIE:

1. J. S. Bach – Partita No. 2 in C minor, BWV 826

2. A. Tansman – „Hommage a Manuel de Falla Concerto”

3. A. Piazzolla – „Cztery Pory Roku”

Historia koncertu „Hommage a Manuel de Falla” Aleksandra Tansmana Aleksander Tansman napisał Koncert „Hommage a Manuel de Falla” na gitarę i orkiestrę symfoniczną dla Andresa Segovii. Wysłał partyturę pocztą. Niestety poczta ją zgubiła. Nuty nigdy nie dotarły do Segovii, a załamany Tansman nie miał sił, by pisać od początku, wiec odtworzył tylko partie gitary i na niej naniósł uwagi co do orkiestracji. Utwór nigdy nie został wykonany. Po latach nuty odnalazł Angelo Gilardino, wybitny włoski kompozytor i muzykolog. Na podstawie szkiców odtworzył kameralną wersję Koncertu, której premiera odbyła się w Łodzi w 2010 roku podczas Festiwalu im. Tansmana. Wykonawcami byli Łukasz Kuropaczewski oraz Orkiestra Amadeus pod dyr. A. Duczmal. Od tego czasu Łukasz Kuropaczewski wykonywał utwór wielokrotnie w Polsce i za granicą. Zawsze pozostawał jednak niedosyt, że mamy do czynienia ze szkicem, nie z pełna kompozycją. W marcu 2017 roku podczas konferencji na temat Aleksandra Tansmana Łukasz Kuropaczewski wykonał utwór po raz kolejny w obecności córek Tansmana. Gitarzysta poprosił córki kompozytora o zgodę, by Koncert przekomponować, rozszerzyć instrumentacje i stworzyć pełniejszą wersję partii gitary. Córki zgodziły się, pod warunkiem że przekomponowania dokona sam Angelo Gilardino. W kwietniu 2017 roku Łukasz Kuropaczewski otrzymał nową partyturę koncertu. W Berlinie zostanie wykonany po raz pierwszy!

***

Pierwszy koncert inauguracyjny odbędzie się 11 sierpnia w Archikatedrze Gnieźnieńskiej, 12 sierpnia - w Auli UAM w Poznaniu, a 13 sierpnia w Trinitatiskirche w Berlinie.

***

ŁUKASZ KUROPACZEWSKI – Jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów w klasycznych. Ceniony za nieprzeciętne zdolności techniczne i interpretacyjne. Urodził się w 1981 roku w Gnieźnie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz prestiżowego Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w USA, gdzie studiował pod okiem samego Maestro Manuela Barrueco. Koncertuje w Europie, obu Amerykach oraz w Azji. Nagrał sześc płyt. Pierwsza z nich, zatytułowana „Recital Gitarowy”, zebrała entuzjastyczne opinie krytyko w z całego s wiata, którzy podkreślali ogromny zmysł muzyczny artysty. Drugi album – „Łukasz Kuropaczewski wykonuje Muzykę Hiszpańska” zdobył jeszcze większe uznanie krytyki. Grę muzyka opisywano jako przekraczająca próg wirtuozerii i mistrzostwa. Z entuzjastycznymi opiniami krytyków spotkały się również następne płyty. W 2012 roku ukazał się najnowszy album – „Nocturnal”, zawierający nagranie Koncertu na gitarę, orkiestrę i kotły, napisanego specjalnie dla Łukasza Kuropaczewskiego przez Krzysztofa Meyera.

MACIEJ FRĄCKIEWICZ – Jest zwycięzcą jednego z najbardziej prestiżowych konkursów akordeonowych na świecie – XX Międzynarodowego Konkursu „Arrasate Hiria” w Hiszpanii. W czerwcu 2012 roku wystąpił jako pierwszy akordeonista w historii jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej. W 2013 roku otrzymał Paszport Polityki „za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki współczesnej”. Współpracuje z wybitnymi kompozytorami, takimi jak: Krzysztof Penderecki, Zygmunt Krauze czy Dariusz Przybylski. Otrzymał szereg stypendiów, w tym prestiżowe stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska” na nagranie płyty z polską muzyką współczesną (w duecie z Magdaleną Bojanowicz). W 2014 roku ukazała się jego debiutancka płyta solowa zawierająca utwory Bacha, Gubaiduliny, Francka, Tuchowskiego oraz premierowe nagranie „Sinfonietty” na akordeon Krzysztofa Pendereckiego, która została nominowana do Fryderyka 2015 w kategorii Recital Solowy. Gra na akordeonie Pigini Nova, który jest uważany za najbardziej ekskluzywny na świecie.

KAMMERORCHESTER BERLIN - Została założona w 1945 roku i jest jedną z czołowych orkiestr w Berlinie. Pierwszym dyrektorem orkiestry był znany na świecie muzyki Helmut Koch. W tym czasie orkiestra zdobywała wiele nagród oraz wyruszała w międzynarodowe trasy koncertowe po największych ośrodkach muzycznych w Europie. W latach 1970-1990, wraz ze śpiewakiem i dyrygentem Peterem Schreierem, orkiestra dawała liczne koncerty, wydawała płyty oraz występowała w produkcjach telewizyjnych, m.in. nagrywając wszystkie świeckie kantaty J.S. Bacha. Ponadto Kammerorchester Berlin pracowała w tym czasie z takimi artystami jak: Vittorio Negri, Ludwig Güttler, Kurt Masur i Jeffrey Tate.

Wróć

KULTUR NEWS

Wernisaż Jana Sabiniarza
Miłosna Pułapka
Sposób na Blondynkę
Premiera!
Rozmowa z Martą Kruk

Wydarzenia

> Styczeń 2019 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31