50 jubileusz pracy artystycznej Sławomira Łosowskiego

przez James Wilson

KOMBI

Sławomir Łosowski, osobnik z artystycznym DNA, dorastający w klimatycznej pracowni ojca rzeźbiarza na Mariackiej w Gdańsku, po raz pierwszy stanął przy elektronicznych klawiszach w... 1969 roku i już tam pozostał, odkładając na bok kredki, pędzle i farby, z którymi spędził dzieciństwo (tylko czarny pisak i białe kartki zostały w sąsiedztwie instrumentów).

Postawił wszystko na muzykę i założył swój autorski zespół. Swoimi niepowtarzalnymi barwami muzycznymi, samplami, aranżacjami i sposobem gry na syntezatorach wypracował charakterystyczny styl zespołu. Sam zaś stał się głównym elementem wizerunku KOMBI: „świetnie zorganizowana sylwetka sceniczna; narysowana mocną kreską ostrzyżona na zero postać w oryginalnych okularach stojąca przy instrumentach klawiszowych“ (fragment z art. Anny Dragan, Głos Koniński 1991).

Sławomir Łosowski założył zespół 50 lat temu jako licealista i do dzisiaj niezmiennie go prowadzi. Przez pierwsze siedem lat zespół grał pod nazwą Akcenty, a od 1976 r. jako KOMBI. Zespól gościł wielokrotnie w USA i w Berlinie Zachodnim, kiedy miasto było jeszcze podzielone. Wielu Berlińczyków na pewno pamięta te koncerty.

„Skład zespołu na przestrzeni tak wielu lat oczywiście zmieniał się – mówi Artysta. - Niewiele jest zespołów, które grają 50 lat w tym samym składzie. Nie żyje 3 perkusistów. Grzegorz i Waldek odeszli z Kombi 27 lat temu. A ja gram dalej z kolejnymi muzykami. Dopóki żyję i funkcjonuję, dopóty zespół Kombi będzie istniał”.

Najczęściej wymieniane dokonania Sławomira Łosowskiego to:

  • stworzył styl i brzmienie Kombi, rozpoznawalne i bliskie kilku pokoleniom słuchaczy
  • zasłynął własną paletą barw muzycznych i grą na przerabianych przez siebie syntezatorach
  • jego gra na instrumentach klawiszowych stała się inspiracją dla muzyków kilku pokoleń
  • skomponował ponad 80 utworów, spośród których wiele stało się przebojami z piosenką „Słodkiego miłego życia” na czele, zaliczaną do największych polskich hitów
  • istotną część jego twórczości stanowią utwory instrumentalne, z których wiele stało się przebojami (Wspomnienia z pleneru, Taniec w słońcu, Bez ograniczeń energii – 5-10-15, Przytul mnie); utwory te stanowią znaczącą część programu koncertów zespołu, co jest ewenementem na polskiej scenie muzycznej
  • konsekwentnie dba o technikę sceniczną (był prekursorem w tym zakresie) oraz wizualną oprawę koncertów i wykorzystuje do tego celu najnowsze rozwiązania techniczne; w swojej karierze estradowej przeszedł drogę od oświetlenia zrobionego chałupniczo z baniek na mleko po lasery i pirotechnikę oraz światła najnowszej generacji
  • Sławomir Łosowski na uboczu muzyki uprawia także rysunek, do którego talent rozwijał pod okiem ojca artysty rzeźbiarza; miał już kilkadziesiąt wystaw indywidualnych.

Najbliżsi fani KOMBI za jedno z największych dokonań Sławomira Łosowskiego uważają jego powrót do koncertowania po 12 latach nieobecności na scenie, i to w sytuacji, gdy od roku działał zespół o łudząco podobnej do KOMBI nazwie, założony przez byłych muzyków zespołu Łosowskiego (i promowany jako  reaktywacja Kombi). Przez lata trwała próba wymazania Sławomira Łosowskiego z historii zespołu KOMBI i „zakopania go żywcem”. Ale – jak  śmieje się sam lider - „mumia powróciła”.

Od lewej: Łosowski, Korzeniewski, Kozłowski

Sławomir Łosowski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. I nagrody Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu w 1973 r. i głównej nagrody indywidualnej festiwalu Jazz nad Odrą w 1974 r. Zespół pod jego kierownictwem dwukrotnie wygrał głosami publiczności konkursy KFPP w Opolu za piosenki jego kompozycji: „Słodkiego miłego życia” w 1984 r. (konkurs „Przeboje”) i „Polska drużyna” w 2018 r. (konkurs „Przebój na Mundial”). Łosowski realizuje wciąż nowe projekty artystyczne, jednym z ważniejszych z ostatnich miesięcy był koncert KOMBI „Jaki jest wolności smak” z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie. Obecnie Artysta pracuje nad nowym miksem kompozycji „Bez ograniczeń energii”, szerokiej publiczności bardziej znanej pod tytułem „5-10-15” z programu TVP, którego przez 25 lat była muzyczną czołówką. Utwór „Bez ograniczeń energii: 5-10-50” to muzyczny Leitmotiv złotego jubileuszu Sławomira Łosowskiego.

https://www.instagram.com/kombilosowski/

https://kombi.pl/

https://www.facebook.com/KombiLosowski/

Wróć

KULTUR NEWS

Wernisaż Jana Sabiniarza
Miłosna Pułapka
Sposób na Blondynkę
Premiera!
Rozmowa z Martą Kruk

Wydarzenia

> Listopad 2019 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30