Prezydent awansował uczestniczki Powstania Warszawskiego

przez Halina Morhofer-Wojcik

Uznanie po latach...

Prezydent Andrzej Duda we wtorek wręczył awanse na wyższe stopnie oficerskie uczestniczkom Powstania Warszawskiego mieszkającym w Wielkiej Brytanii. "To kwestia sprawiedliwości dziejowej, uczciwości Rzeczypospolitej wobec swoich najlepszych obywateli" – powiedział.

Uroczystość odbyła się w londyńskim Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego.

Awans otrzymały łączniczki i sanitariuszki Powstania: Marzenna Schejbal, Maria Stapf, Hanna Tarkowska i Halina Kwiatkowska.

W imieniu awansowanych głos zabrała Marzenna Schejbal. „Choć walka o wolną Polskę w Powstaniu Warszawskim toczyła się ponad 70 lat temu, nigdy nie zabiegałyśmy o awanse. Żyjąc poza granicami kraju zawsze pamiętałyśmy o naszych koleżankach i kolegach, którzy pozostali w Polsce (...), w trudnych warunkach” - powiedziała.

Dla mnie to kwestia sprawiedliwości dziejowej, uczciwości Rzeczypospolitej wobec swoich najlepszych obywateli. Panie miały po 20 lat, czasem mniej. Dla Polski postawiły (panie) wszystko na jedną kartę, zaryzykowały życiem dla wolności naszego państwa, ochrony życia swoich kolegów” – powiedział prezydent, wręczając awanse.

Prezydent podkreślił, że Instytut Sikorskiego od 70 lat stanowi ostoję polskości i historii naszego kraju.

To tutaj znajduje się dokumentacja polskiego czynu zbrojnego na wszystkich frontach II wojny światowej. To tutaj są przechowywane pamiątki po generale Władysławie Sikorskim, tutaj przychodzą dzisiaj młodzi Polacy” – mówił.

Panie Marzenna Schejbal i Halina Kwiatkowska - jeńcy wojenni Stalagu VI "C" Oberlangen, brały udział w historycznej podróży i uroczystościach rocznicy wyzwolenia tego obozu w dniu 12 kwietnia 2015 roku w gminie Oberlangen i Meppen. Obóz został wyzwolony przez Patrol Dzwizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Podróż historyczna zakończyła się złożeniem kwiatów i honorów na grbie generała w Bredzie.

Dołaczamy się do gratulacji!

Marzena Szejbal i Halina Kwiatkowska są aktywne w Kole Byłych Żołnierzy Armii Krajowej i w Studium Polski Podziemnej w Londynie.

SPK DIH - Hamburg

Halina Morhofer Wojcik

Wróć

Aktualności

Rezolucja 2361 (2021)
Dzieci i Corona
Rocznica
Kapitol skapitulował
Meczety a intergacja

Wydarzenia

> Październik 2021 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31