Otwarcie Centrum Dokumentacji w Miejscu Pamięci Isenschnibbe

przez Bartek Bukowski

Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier dokonał we wtorek 15 września 2020 otwarcia Centrum Dokumentacji w Miejscu Pamięci Isenschnibbe w Gardelegen

Niezwykle istotne, wręcz fenomenalne przemówienie z punktu widzenia prawdy historycznej, polskiej racji stanu i polityki pojednania, wygłosił 15 września 2020 prezydent RFN Frank Walter Steinmeier podczas uroczystość otwarcia Centrum Dokumentacji w Miejscu Pamięci Isenschnibbe w Gardelegen (Saksonia-Anhalt).

Steinmeier stwierdził, że odpowiedzialność za zbrodnie podczas II WS ponosi nie tylko SS i Wehrmacht, ale i "Volkssturm - starcy i półdzieci, lekarze i proboszczowie, policjanci i strażacy, mężczyźni i kobiety, którzy nie chcieli pomóc, którzy przyłączyli się do tego, chociaż widzieli, w jakim stanie znajdowali więźniowie się pędzeni przez ich wioski i miasteczka, wycieńczeni głodem, zimnem i niewolnicza pracą ". Prezydent Niemiec przypomniał, że magazyn LIFE z 7 maja 1945, publikując wstrząsające zdjęcia ze spalonej stodoły w Gardelegen, określił te masakrę mianem "The Holocaust of Gardelegen".

Mamy zatem z polskiego punktu widzenia do czynienia z dwoma istotnymi spostrzeżeniami: Po pierwsze nie ma mowy o "nazistach" czy "zielonych ludzikach" w odniesieniu do sprawców mordu. Po drugie zbrodnia, określona mianem "holokaustu" dokonana została w większości na Polakach i obywatelach innych krajów Europy, nie tylko na Żydach.

To przemówienie, jak i cała uroczystość zasługuje już choćby z tego powodu na szczególną uwagę Polski i Polaków. Premier kraju  Saksonia-Anhalt Reiner Haseloff stwierdził, że obecność w tym miejscu to minimalny i ostatni możliwy do oddani ahold ofiarom tej masakry. Niestety na ceremonii otwarcia z polskiej strony obecny był tylko przedstawiciel ambasady RzP w RFN i fotograf, a polskie media tę niezwykle ważną imprezę zignorowały i ignorują do tej pory.

Na koniec nasuwa się pytanie, czy te media, które oficjalnie uznaje się za "polskie", są jeszcze faktycznie polskie? Podobne pytanie można by zadać w stosunku do Ambasadora RzP w Berlinie, który w Gardelegen błyszczał nieobecnością.

Wróć

Aktualności

Rezolucja 2361 (2021)
Dzieci i Corona
Rocznica
Kapitol skapitulował
Meczety a intergacja

Wydarzenia

> Styczeń 2022 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31