Niedziela wyborcza 15.10.2017

przez James Wilson

Ubiegła niedziela wyborcza w Dolnej Saksonii i Austrii przyniosła kolejny materiał do przemyśleń. W pewnym sensie wyborcy w Niemczech zachowują się, jak ci w Wenezueli - zobacz raport z Caracas "W Wenezueli bez zmian", skąd inąd partia Angeli Merkel CDU uzyskała znacznie mniej głosów, niż tego się spodziewano. W efekcie w tym kraju federalnym liczącym niemal 7,8 miliona mieszkańców może dojść do "Wielkiej Koalicji", ponieważ układ czerwono-zelony (SPD i Grüne) nie uzyskał większości. Wyniki: SPD 36,9% - 55 miejsc w Landtagu, CDU 33,6% - 50 miejsc, Grüne 8,7% - 12 miejsc, FDP (Liberałowie) 7,5% - 11 miejsc i AfD 6,2% - 9 miejsc (pierwszy raz w parlamencie krajowym w Hanowerze). Wynik CDU wyraźnie poniżej oczekiwań - być może "wsparcie" przedwyborcze Angeli Merkel okazało się kontra produktywne. Wersja czarno-żółto-zielona jest raczej mało prawdopodobna. Czy mamy zatem faktycznie do czynienia ze "zmierzchem" Angeli Merkel jako kanclerza Niemiec? Już wybory do Bundestagu pokazały, że większość obywateli nie popiera polityki rządu federalnego, a obie partie rządzące wyborcy "ukarali" poważnymi stratami.

Inaczej sytuacja wygląda w Austrii, gdzie do wcześniejszych wyborów wezwano 6,4 miliona obywateli, a które były konieczne po rozpadzie w maju koalicji SPÖ i OVP. Tutaj zgodnie z oczekiwaniami zwyciężyła partia narodowa Sebastiana Kurza ÖVP, zdobywając 31,5% głosów. Socjaliści austriaccy z SPÖ zdobyli 26,9%, czyli zaledwie pól procenta więcej, niż wolnościowa FPÖ. Do Rady Narodowej weszły też "Nowa Austria" NEOS oraz ośmiu posłów z listy Petera Pilza.

Najprawdopodobniej nowym kanclerzem Austrii zostanie Sebastian Kurz, który zgodnie z oczekiwaniami i sondażami wygrał wyścig z dotychczasowym kanclerzem Christianem Kernem (SPÖ) i przewodniczącym prawicowej FPÖ - Heinzem-Christianem Strache.

Wszystko jedno, która konstrukcja dojdzie w Austrii do władzy, jedno jest pewne: kraj ten osunął się dalej na prawo. Oczekuje sie nawet, że Austria  może nawiązać ściślejszą współprace z tzw. "Czwórką Wyszehradzką" i stworzyć nowy układ: czwórka+, której mogłaby przewodzić. Jakie by nie było stanowisko Warszawy, Pragi, Budapesztu i Bratysławy, rząd w Berlinie zaczyna się obawiać utraty kontroli nad tym obszarem.

Wróć

Wydarzenia

> Sierpień 2021 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31