Albo z pozycji siły, albo na kolanach

przez Jan Wojewski

Stan obecnych stosunków polsko - rosyjskich i ich przyszłość był tematem wykładu prof. dr hab. Andrzeja Nowaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Ambasadzie RP w Berlinie.

Profesor Nowak jest jednym z najwybitniejszych polskich historyków. Był m. in. wykładowcą na Uniwersytecie Harvard i Cambridge. Jest wybitnym znawcą Rosji i Związku Sowieckiego. Był też kandydatem na Prezydenta RP. Członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP i Kolegium IPN, przewodniczący Rady Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Niezmiernie interesujący wykład i ciekawa dyskusja wykazały, że nie można mówić o bliskim przełomie w stosunkach polsko-rosyjskich. Rosyjskie elity wyrosłe z czasów sowieckich podtrzymują carskie i późniejsze bolszewickie spojrzenie na Polskę w myśl motta: "kurica nie ptica, Polsza nie zagranica".

Próby resetu we wzajemnych stosunkach podjęte przez rządy SLD, a później przez rządy Tuska, nie przyniosły efektu, gdyż Rosja nie odniosła oczekiwanego rezultatu w postaci całkowitego podporządkowania sobie Polski. Polska, szczególnie od czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego, stawała się coraz bardziej niezależna w sferze energetycznej i co za tym idzie politycznej. Do tego należy dodać powstrzymanie agresji na Gruzję, wsparcie Ukrainy i coraz mocniejszy sojusz z USA. To wszystko powoduje, że jesteśmy na Kremlu postrzegani jako kraj stwarzający problemy, który najlepiej byłoby sobie podporządkować a przynajmniej ignorować. 

Jest to spojrzenie, jak za czasów caratu czy sowieckich, ale bardzo trudno będzie to nam przełamać. Tym bardziej, że Rosja ponad głowami Polaków dogaduje się z Niemcami w sprawach istotnych dla Polski. Nadal widoczny jest dawny sentyment, który łączył te państwa od wieku XIX. Jest to dla nas bardzo niekorzystne, tym bardziej, że inni, np. Prezydent Macron, też nie jest Polsce przychylny. 

Na dzisiaj nie grozi nam raczej agresja ze strony Rosji, ale nie ma co oczekiwać przyjaźni.

Pozytywna zmiana, jeżeli już kiedyś w przyszłości nastąpi, będzie wynikiem rosnącej siły Chin, które dla Rosji stają się bardzo poważnym rywalem. 

Ten realistyczny i dosyć ponury obraz obecnej sytuacji międzynarodowej Polski wykorzystywany jest przez Żydów rosyjskiego pochodzenia, którzy masowo napłynęli do Izraela w latach 90 tych. Są oni wybitnie - jak podkreślił prof. Duda - proputinowscy i antypolscy, a zajmują w Izraelu ważne stanowiska polityczne. Nic dziwnego, że teraz wypływa sprawa Acta 447 i groźby ogromnych odszkodowań na rzecz Izraela. 

Widać z tego wszystkiego, że nadchodzące czasy będą dla Polski bardzo trudne.

Wróć

Wydarzenia

> Październik 2020 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31