List protestacyjny dotyczący Obrazu Historycznego Polski poza jej granicami.

przez Halina Morhofer-Wojcik

Dział Interwencji Historycznych SPK – Hamburg

Niełatwo jest przekazywać fakty z Polskiej Historii, kiedy autorytety reprezentujące Polski  Rząd, polskie placówki naukowe i polska dyplomacja nie mówią jednym głosem, nie niosą w świat dorobku Polaków, okupionego wysiłkiem walki o suwerenność kraju, opartym o wartości honoru, prawdy, szacunku i dążeniu do wolności, nie tylko Naszej, ale i Waszej.

Rzetelna dyplomacja tych wartości nie bagatelizuje i wie, gdzie są granice, których nie wolno przekroczyć. Nie wolno stawiać na jednej wystawie zdjęć zburzonej Warszawy obok zdjęć zburzonego Hamburga. Nie możemy pisać na Tablicy w „Katyniu”, że polscy oficerowie  polegli, kiedy zostali oni zdradliwie zamordowani, że doły śmierci to "polskie cmentarze". Nie możemy oczekiwać od naszych sąsiadów, by nas respektowali, kiedy sami siebie nie szanujemy. Tymczasem przedstawiciele polskiego Rządu swoim zachowaniem często deformują prawdziwe wydarzenia historyczne, stawiając pod znakiem zapytania ich wagę i wymowę.

O wizycie prezydenta Bronisława Komorowskiego 8 lipca 2015 w Berlinie pisały polskie media. W Akademii Fundacji Konrada Adenauera odbyły się obchody dla uczczenia niemieckiego ruchu oporu z zamachowcem na Hitlera - Clausem von Stauffenbergiem, w roli głównej.

Organizatorom i uczestnikom umknął najwyraźniej fakt, że właściwym celem zamachowców nie było ocalenie Europy, lecz usunięcie niebezpiecznego dyktatora, prowadzącego Niemcy na skraj przepaści, oraz usunięcie konkurencji przy rozdziale powojennych wpływów (łupów), przy podziale władzy i przy realizacji własnych planów zaborczych we wschodniej Europie. Do spiskowców Stauffenberga należeli m. in.: Ribbentrop, Rosenberg, Stoltenberg (ambasador III Rzeszy w Moskwie).

Pan prezydent Komorowski przyjechał do Berlina krótko po rocznicy tragicznej, nieludzkiej zbrodni niemieckiej na profesorach uniwersytetu Lwowskiego...

I tutaj oczekiwana jest bariera zachowań, szacunku i hołdu dla zabitych. - Czy członkowie niemieckiego ruchu oporu oddaliby hołd zgładzonym lwowskim profesorom? A obecni na imprezie Niemcy?

Zupełnym nietaktem było wspomnienie w tym miejscu o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego, które rzekomo "nie miało szans na zwycięstwo, tak jak niemiecki ruch oporu". To wielkie nieporozumienie.

W Powstaniu Warszawskim ujawniło się Polskie Państwo Podziemne, wraz z siłą zbrojną scalonych ze Sztabem oddziałów w Armii Krajowej, demonstrując stan gotowości bojowej, podtrzymywany w konspiracji przez lata okupacji.

Alianci mieli być partnerami rozmów „Grupy Stauffenberga", by Polskę rozparcelować i zarekwirować Kraj Warty, Śląsk, Pomorze, Gdańsk, Białystok, aż do Rygi.

Po Powstaniu Warszawskim do niemieckich Stalagów i Oflagów trafiło ponad 16 tysięcy Żołnierzy Wojska Polskiego, w tym 1600 oficerów, 6 generałów i 400 oficerów-kobiet, podlegających Polskiemu Rządowi na uchodźctwie.

Gdyby zaplanowany zamach na Hitlera się udał, los Polskiego Wojska byłby przesądzony przez zbrodniczy Pakt Ribbentrop-Mołotow.

Świadomość tych faktów jest ciągle żywa i aktualna, mimo, że ten temat jest unikany. Okrągła rocznica końca wojny i wyzwolenia obozów jenieckich, była okazją do pokazania poza granicami kraju realiów wojennych.

Nawet tego typu imprezy, jak ostatnia wizyta prezydenta Komorowskiego w Berlinie, nie są w stanie przykryć rzeczywistości. Fakt pokazania Niemcom swojego "honoru" i braku szacunku prezydenta do jego Rodaków, do ich tragicznej, a zarazem heroicznej historii, stanie się częścią jego życiorysu.

Nietaktem ze strony gospodarzy była kolejna próba relatywizowania rzeczywistości II wojny światowej.

Nie jesteśmy upoważnieni do wybaczania w imieniu tych, którzy umierali w walce, albo mordowani byli w mękach i w poniżeniu.

Dzisiejsi dyplomaci muszą się pogodzić z tym, że przeszłość wojenna pozostawiła trwałe bariery, o których im nie wolno zapominać.

Stowarzyszenie Polskich Kombatantów

Dział Interwencji Historycznych

Halina Morhofer Wojcik

morhofer-wojcik@web.de

Wróć

Wydarzenia

> Październik 2019 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31